Forum www.vvampiryy.fora.pl Strona Główna
Autor Wiadomość
<    Encyklopedia potworów   ~   Wilkołak
Vampire Hunter Z
PostWysłany: Śro 16:59, 12 Lut 2014 
Administrator


Dołączył: 26 Lip 2013
Posty: 210
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5

Płeć: Mężczyzna


To o czym większość już wie
Jeśli wampir jest najpopularniejszym potworem naszych czasów, to zaraz zanim znajdziemy wilkołaka. Jak powszechnie wiadomo jest to istota, która potrafi zmieniać się w wilka czy też dużego psa. Warunków jakie należy spełnić by przemiana była możliwa jest kilka, zależnie od legend i mitów na których się opieramy oraz od wyobraźni współczesnych autorów. Może to być przemiana świadoma lub nieświadoma, może ona przebiegać podczas pełni księżyca lub w każdej chwili. W niektórych podaniach do przemiany jest niezbędna skóra wilka (spalenie tej skóry także zabija wilkołaka lub uniemożliwia przemianę). W równie wiele sposobów można zostać zarażonym klątwą wilkołactwa, czy też zdobyć jej dar. Najpopularniejszy to przez ugryzienie, inne sposoby to popełnienie ciężkiego grzechu, popełnienie takiego grzechu przez rodzica co skutkuje wilczymi dziećmi (nadmiar owłosienia oraz różnego rodzaju deformacje), przez pakt z diabłem, wypicia wody deszczowej z odcisku łapy wilka, nasmarowanie ciała tłuszczem z wilka oraz wiele innych.

Wilkołak dzisiaj
Najpopularniejszy obraz wilkołaka, który został spopularyzowany przez film "The Wolf man" (Wilkołak) to nieszczęśliwy człowiek zarażony klątwą wilkołactwa przez ugryzienie. Jest on zmuszony w każdą pełnię księżyca zmieniać się w bestię nad którą nie jest w stanie zapanować. Jedyny sposób aby uwolnić nieszczęśnika od klątwy to zabicie go za pomocą srebrnego przedmiotu - sztyletu lub srebrnej kuli. W odróżnieniu od wampira wilkołak był od początku postacią tragiczną, ponieważ on odzyskiwał swoje człowieczeństwo po każdej pełni księżyca i musiał żyć ze świadomością swych czynów po przemianie.

Stosunek wilkołaka do wampira
W obecnej kulturze popularnej wilkołaki są pokazane jako rasa wrogo nastawiona do wampirów, co szczególnie widać w serii "Underworld" czy też nieszczęsnym "Zmierzchu". W wielu jednak powieściach wilkołaki są sługami wampirów, rasą im uległą. Należy także pamiętać o umiejętności wampira zmieniania się w psa a nawet wilka, która była już opisywana w "Draculi" Stokera. Jest to cecha dla wielu dzisiejszych fanów (to chyba najlepsze określenie) nie do przyjęcia. Niezależnie od tego czy wilk z wampirem pragną rozszarpać ludzi razem czy też jeden drugiemu stara się wyrwać jego zdobyć, oboje należą do klasyki potworów.

Z naukowego punktu widzenia
Nauka postanowiła także w tym przypadku racjonalnie zinterpretować podania o ludziach wilkach. Jedna z teorii mówi, że wilkołak to tylko nieszczęśnik który na skutek choroby czy też mutacji posiadał zdeformowane ciało. Najłatwiej dzisiaj kojarzyć wilkołactwo z hipertrichozą która cechuje się nadmiernym owłosieniem dowolnej części ciała. Warto dodać że w czasach średniowiecza wystarczyło mieć zrośnięte brwi czy też wydatniejsze zęby by podejrzewać u kogoś działanie sił nieczystych. Inne tłumaczenie to zwykła wścieklizna, którą można było zarazić przez ugryzienie. Powoduje ona często halucynacje oraz także agresywne zachowanie.
Innym przypadkiem jest wiara w bycie zwierzęciem czy też posiadanie zwierzęcych sił. Klasycznym przykładem był nordycki berserk który zakładał niedźwiedzie futro i zażywał halucynogennych środków by zdobyć siłę bestii. Dzisiaj również spotyka się ludzie którzy wierzą, że są zwierzętami lub są w stanie w takich się zmienić. Jest to choroba psychiczna zwana lykanotropią (nawiązanie do greckiego mitu o Likaonie, który został za karę zmieniony w wilka; lykos - wilk, anthropos - człowiek).


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)

Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Strona 1 z 1
Forum www.vvampiryy.fora.pl Strona Główna  ~  Encyklopedia potworów

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu


 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach